Strona główna Instytut Filozofii Informuje


Instytut Filozofii Informuje

Publikacje

Studenci z Koła VIRIDIS: w 5 językach o ekologii w UIK

Ukazał się nowy numer jezuickiego rocznika o globalnym zasięgu: „Jesuits – The Society of Jesus in the World 2024”, a w nim artykuł czworga studentów różnych kierunków Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Wszyscy są członkami ekologicznego Koła Naukowego VIRIDIS działającego przy Instytucie Filozofii UIK. Artykuł-świadectwo zaangażowania na rzecz ekologii, pt. „VIRIDIS Scientific Circle: for the planet and for the people” napisali: Teresa Stanek (prezes), Dominika Mąka (wiceprezes), Zofia Pietrzyk i Krzysztof Kuczma.

Numer „Jesuits 2024. Caring for our common home” poświęcony jest różnym formom zaangażowania jezuitów i świeckich osób z nimi związanych na rzecz stworzenia, ochrony środowiska naturalnego, klimatu i zrównoważonego rozwoju. Publikację, która zawiera 54 świadectwa młodych ludzi, jezuitów i świeckich, dosłownie z całego świata, otwiera wprowadzenie generała jezuitów, o. Arturo Sosa SJ. Tekst naszych studentów (jak i całe czasopismo) jest dostępny w języku angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim i hiszpańskim, gdyż czasopismo trafia do rąk osób we wszystkich zakątkach świata, wszędzie tam, gdzie są jezuici lub współpracownicy jezuitów.

Zapraszamy do włączenia się w działalność Koła VIRIDIS! (https://www.facebook.com/knvirdis).

 

Studia nad dorobkiem naukowym o. prof. Romana Darowskiego SJ

Kwartalnik „Rocznik Filozoficzny Ignatianum”, redagowany przez kulturoznawców, historyków i filozofów z UIK, w swoim jesiennym numerze (3/2023) (https://czasopisma.ignatianum.edu.pl/rfi/issue/view/190 ), opublikował dwa obszerne opracowania poświęcone wkładowi do badań nad historią filozofii i antropologią ks. prof. dr. hab. Romana Darowskiego SJ, długoletniego wykładowcy Wydziału Filozoficznego, a także jego dziekana. Artykuły są pokłosiem sesji naukowej zorganizowanej przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie w 5. rocznicę śmierci o. Darowskiego 18 stycznia 2022 roku. Nagranie z tego wydarzenia jest wciąż dostępne na kanale youtube Ignatianum.

W pierwszym artykule, pt. „Rola i znaczenie ks. Romana Darowskiego SJ (1935–2017) w badaniach dziejów filozofii polskiej”, dr hab. Tomasz Pawlikowski (Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego) dąży do ustalenia cech charakterystycznych badań filozofii polskiej prowadzonych przez o. Darowskiego. Autor podkreśla dużą wagę osiągnięć o. Darowskiego w badaniu historii filozofii polskich jezuitów od XVI do XX stulecia. Wskazał  i udokumentował on w licznych  publikacjach najważniejsze dokonania jezuitów pracujących na ziemiach leżących w granicach dawnej Rzeczypospolitej. Ponadto przez lata aktywności zawodowej wypracował i zastosował z powodzeniem oryginalne metody i program badawczy, a także nakreślił kierunki działań na przyszłość.

Natomiast w tekście zatytułowanym „Tomistyczna filozofia człowieka o. prof. Romana Darowskiego SJ wobec wyzwań współczesnych nauk o człowieku Przyczynek do dyskusji nad aktualnością neotomistycznej filozofii człowieka”, dr hab. Piotr Duchliński, prof. UIK (Instytut Filozofii) rekonstruuje i krytycznie ocenia model tomistycznej filozofii człowieka, który został opracowany przez o. Darowskiego. Model ten został poddany przez prof. Duchlińskiego krytyce metodologicznej, która pokazała, że w obecnej sytuacji kulturowej ma on już tylko wartość historyczną. Może jednak stanowić dobry punkt wyjścia do dyskusji nad kierunkami rozwoju współczesnej antropologii tomistycznej. Rozwój ten powinien dokonywać się w krytycznym dialogu z naukowym obrazem świata.

Wydarzenia

Uroczystość jubileuszowa prof. Adama Jonkisza

We wtorek, 12 grudnia 2023 r., odbyła się w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie podniosła uroczystość, w czasie której wybitny logik, metodolog i filozof nauki, prof. dr hab. Adam Jonkisz, kierownik Katedry Logiki, Epistemologii i Filozofii Nauki Instytutu Filozofii UIK, świętował swoje 70. urodziny.

Licznie zgromadzonych gości powitała w imieniu JM Rektora UIK, dr hab. Beata Topij-Stempińska, prof. UIK, Prorektor ds. Nauki, która odczytała list gratulacyjny Rektora. Następnie swoje słowo skierował dr hab. Andrzej Gielarowski, prof. UIK, Dziekan Wydziału Filozoficznego UIK, a także dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL, Dziekan Wydziału Filozoficznego KUL w Lublinie. Laudację wygłosił pierwszy wypromowany przez prof. Jonkisza doktor, dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ. Prezentację i wręczenie Księgi Jubileuszowej przeprowadzili redaktorzy publikacji: prof. dr hab. Piotr Mazur, dr hab. Piotr Duchliński, prof. UIK oraz dr Jacek Poznański SJ. W swoim wystąpieniu Jubilat dziękował zgromadzonym za życzliwość, a także przedstawił swoje refleksje, podsumowując ponad 45 lat swojej pracy naukowej w filozofii i zmienne koleje losu. W części poświęconej wystąpieniom okolicznościowym, najpierw prof. Mazur przeczytał listy gratulacyjne, które przesłali: prof. Anna Brożek i prof. Jacek Juliusz Jadacki (oboje z Uniwersytetu Warszawskiego) oraz prof. Jacek Wojtysiak z KULu. Tę część uroczystości zakończyły gratulacje prof. dr. hab. Stanisława Gałkowskiego, Dyrektora Szkoły Doktorskiej UIK.

Uroczystość była też okazją do odbycia krótkiej dyskusji wokół świeżo wydanej monografii Jubilata, która stanowi pierwszą część trylogii logicznej, Opus Magnum prof. Jonkisza, pt. Zagadnienia semiotyki logicznej i ogólnej metodologii nauk (WN UIK, Kraków 2023). W tej części wydarzenia najpierw prof. Adam Jonkisz przedstawił strukturę książki, podkreślając nowe wyniki w niej zawarte. Następnie recenzent książki, dr hab. Zbysław Muszyński em. prof. UMCS, wskazał na kontekst i walory książki, która posiada ważny wymiar dydaktyczny. Na koniec swoją refleksję zaprezentował prof. Józef Bremer SJ, który również od ponad 25 lat wykłada logikę w UIK, a 20 lat temu wydał swój podręcznik do logiki. Całość wydarzenia zwieńczył poczęstunek, na który zostali zaproszeni wszyscy obecni.

Bardzo się cieszymy, że prof. Adam Jonkisz wspiera nasze środowisko filozoficzne swoją wiedzą i mądrością już od prawie 14 lat. Jako absolwent filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uczeń ks. prof. Stanisława Mazierskiego, ks. prof. Stanisława Kamińskiego oraz prof. Leona Koja, konsekwentnie od lat ugruntowuje w naszym ośrodku wysokie standardy logiczne i metodologiczne.

 

Księga Jubileuszowa prof. Adama Jonkisza

Jubileusz 70-lecia prof. Adama Jonkisza był okazją do przygotowania zbiorowej monografii jemu dedykowanej. Po dwóch latach prac, w listopadzie 2023 r. ukazała się publikacja pt.  Racjonalizm – krytycyzm – ścisłość. Prace dedykowane Profesorowi Adamowi Jonkiszowi z okazji 70. rocznicy urodzin, zredagowana przez pracowników Instytutu Filozofii UIK, dr. hab. Piotra Duchlińskiego, prof. UIK, prof. Piotra Mazura i dr. Jacka Poznańskiego SJ (WN UIK, Kraków 2023, s. 444). (https://wydawnictwo.ignatianum.edu.pl/racjonalizm-krytycyzm-scislosc.htm). Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza, o charakterze biograficznym, zawiera zwięzły życiorys prof. Jonkisza, syntetyczną charakterystykę jego działalności naukowej oraz poglądów filozoficznych, jak również wywiad przeprowadzony z Jubilatem przez dr. hab. Piotra Duchlińskiego, prof. UIK, dr. Jacka Poznańskiego SJ oraz współpracującą z Instytutem, dr Jolantę Koszteyn. Część tę wieńczy zestawienie wszystkich dotychczasowych publikacji Jubilata. Z tych opracowań wyłania się bogaty obraz życia i dokonań Pana Profesora. Można prześledzić kolejne okresy jego życia, jego związki z różnymi środowiskami naukowymi i rozwój kariery naukowej – najpierw jako studenta KUL, a następnie nauczyciela i mistrza pracującego w wielu ośrodkach akademickich Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego oraz Małopolski.

Druga część publikacji zawiera 18 artykułów dedykowanych Panu Profesorowi przez jego przyjaciół oraz dawnych i obecnych współpracowników. Większość tekstów nawiązuje do osiągnięć naukowych Jubilata i problematyki podejmowanej w jego pracach, a niektóre (nieliczne) dotyczą zagadnień, które wprawdzie nie były bezpośrednim przedmiotem badań Profesora, ale znajdują się w sferze jego zainteresowań. Księga została wydana w Wydawnictwie Naukowym UIK.

 

Medal Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas dla profesorów Instytutu Filozofii

W pierwszych dniach grudnia (2023), w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia medali Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas. Pośród odznaczonych znaleźli się także dwaj profesorowie Instytutu Filozofii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Złote medale Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas otrzymali: dr hab. Tomasz Homa SJ prof. UIK z Katedry Filozofii Bytu, Człowieka i Społeczeństwa, obecny Rektor UIK, oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ z Katedry Logiki, Epistemologii i Filozofii Nauki (Rektor kadencji 2014-2022). Medal, który ma trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy, jest wręczany w uznaniu szczególnych zasług dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym wybitnych osiągnięć w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.

Serdecznie gratulujemy naszym Profesorom i życzymy kolejnych wyrazów uznania za długoletnią pracę na rzecz nauki polskiej!

 

Filozofowie z UIK w zarządzie Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego

Do nowego zarządu Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego na kolejne 4 lata wybrano dwoje pracowników Instytutu Filozofii UIK. Dr Magdalena Kozak została wiceprezeską Towarzystwa, a dr Robert Grzywacz SJ jego sekretarzem. Prezeską została wybitna badaczka filozofii francuskiej, dr hab. Monika Murawska prof. ASP (Warszawa). Trzeci pracownik IF, dr Szczepan Urbaniak SJ, został członkiem Komisji rewizyjnej.

PTFen zrzesza osoby zainteresowane nurtem fenomenologicznym w filozofii w Polsce oraz promuje współpracę z zagranicznymi ośrodkami filozoficznymi (https://ptfen.org.pl/). Wybory odbyły się na zakończenie międzynarodowej konferencji „Relation in Phenomenology – Phenomenology in Relation. Intra- and Interdisciplinary Perspectives”, która odbyła się w dniach 1-2 grudnia 2023 r. w Pałacu Staszica w Warszawie i była organizowana przez Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk i Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne. W konferencji wzięło aktywny udział czworo filozofów z Uniwersytetu Ignatianum.

Serdecznie gratulujemy naszym pracownikom uznania w ogólnopolskich gremiach!

 

Grudniowe Seminarium naukowe IF

Na grudniowym spotkaniu w ramach instytutowego seminarium naukowego (19 grudnia) wystąpił dr Jarosław Mikuczewski SJ z Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej Instytutu Filozofii UIK. Jego referat był zatytułowany: „Pomiędzy mniejszym złem a większym dobrem. Post Covid-19 refleksja nad etyką racjonowania ograniczonych zasobów terapeutycznych. Perspektywa USA”. Dr Mikuczewski, który głównie zajmuje się etyką medyczną i bioetyką, w tym roku akademickim łączy pracę w UIK z zajęciami w Loyola University Chicago w Stanach Zjednoczonych. Rok wcześniej odbył półroczny staż postdoktorski na Georgetown University w Waszyngtonie.

 

Na zakończenie roku zapraszamy na filozoficzną debatę o ludzkim losie

Pierwsza w tym roku akademickim debata filozoficzna organizowana przez Instytut Filozofii skupiła się na książce prof. Krzysztofa Stachewicza (UAM, Poznań), zatytułowanej „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne” (Universitas, Kraków 2023). W debacie zatytułowanej „Mieć los czy być losem? W stronę filozoficznej anankologii”, oprócz Autora książki wzięli udział: prof. Tadeusz Gadacz (AGH, Kraków), który wygłosił referat: „Los czy Opatrzność?”; dr hab. Piotr Domeracki prof. UMK (Toruń) zatytułował swój głos: „Od zapomnienia losu do filozoficznej anankologii”; dr Agnieszka Biegalska (UWM, Olsztyn) mówiła o problemie: „Los - przestrzeń wolności czy dyskursywnej iluzji?”. Instytut Filozofii UIK reprezentował dr Robert Grzywacz SJ, który swój głos zatytułował: „Los opowiadany a czas opowiadany”. Debata odbyła się 19 grudnia na platformie Webex. Zorganizowała ją i prowadziła dr Magdalena Kozak, filozofka z UIK. Debata jest dostępna do odsłuchania na kanale youtube UIK (https://www.youtube.com/live/ppbHzOwvY98?si=Bh7gCnmLi1sBPId2)

 

Grudniowe spotkania z licealistami

XVIII Liceum Ogólnokształcące zaprosiło filozofów z Uniwersytetu Ignatianum na swój „Dzień maturalny”, który odbył się 1 grudnia 2023r. Mgr Maria Peszt ze Szkoły Doktorskiej przeprowadziła wykład, „Interpretacja greckich mitów przez Alberta Camus jako wyraz zmagań z ludzką egzystencją” a mgr Maciej Jemioł, również doktorant, przedstawił temat: „Fryderyk Nietzsche - ten wielki krytyk i wzgardziciel”.

Natomiast 6 i 7 grudnia gościliśmy w budynku Uniwersytetu Ignatianum już trzecią klasę pierwszą (geopolityczną) z Liceum Ogólnokształcącego KOSTKA w Krakowie. Ośmiogodzinne warsztaty dotyczące różnego typu debat poprowadzili dr Jakub Pruś oraz mgr Maciej Jemioł.

 

Filozoficzne Koło Filmowe – nowy cykl wydarzeń dla studentów

W poniedziałek, 4 grudnia 2023r., zainaugurowało swoją działalność Filozoficzne Koło Filmowe. Jest to inicjatywa skierowana do studentów wszystkich kierunków Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Koło spotyka się dwa razy w miesiącu na MS TEAMS (pierwszy poniedziałek i ostatnia środa miesiąca). W pierwszym spotkaniu wzięło udział 15 młodych osób, a uczestnicy dyskutowali wokół filozoficznych wątków zawartych w filmie „Ghost in the shell” (1995, reż. M. Oshii). Drugie spotkanie dyskusyjne odbyło się 20 grudnia i skupiło się na filmie „Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989, reż. P. Weir). Nowy cykl wydarzeń (14 spotkań) koordynują i prowadzą dr Magdalena Kozak oraz dr Szczepan Urbaniak SJ.

Warto przypomnieć, że od samych swoich początków sztuka filmowa stanowiła nie tylko stały element szeroko rozumianej sztuki i kultury, ale także doskonałe medium przekazujące ważne, ponadczasowe i uniwersalne treści filozoficzne, które pomagają w zrozumieniu człowieka lepiej i głębiej - w każdym aspekcie i w różnych perspektywach humanistycznych. W obecnych czasach rozwój techniki i cywilizacji daje jeszcze większe możliwości korzystania z dorobku wielkiej kinematografii, która uwrażliwia i rozwija to, co ludzkie w człowieku.

 

Akademickie Koło Filozoficzne – nowa propozycja dla licealistów

W grudniu 2023r. stworzyliśmy nową przestrzeń do filozofowania z młodzieżą: Akademickie Koło Filozoficzne dla licealistów. Inicjatywa obejmuje dwa cykle spotkań. Pierwszy to spotkania dyskusyjne, gdzie rozmawiamy na rozmaite filozoficzne i etyczne tematy. Rozpoczynamy krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez wykładowcę Instytutu Filozofii (ok. 15 minut), a potem już tylko debata i konsekwentne uczenie się klarownego i precyzyjnego wyrażania poglądów, a przede wszystkim ich uzasadniania. Drugi cykl to spotkania maturalne, na których poszukujemy filozoficznych wątków w literaturze i poezji. Pracujemy warsztatowo: po krótkim wprowadzeniu, wspólnie analizujemy tekst literacki (przesłany wcześniej uczestnikom). Warsztaty skierowane są szczególnie, choć nie wyłącznie, do osób przygotowujących się do matury rozszerzonej z języka polskiego, matury i olimpiady z filozofii.

Pierwsze z serii spotkań dyskusyjnych, zatytułowane: „Czy normy moralne są takie same dla wszystkich ludzi, niezależnie od czasów i kultur, w jakich żyją?”, odbyło się 8 grudnia. Poprowadził je mgr Karol Wołk, filozof ze Szkoły Doktorskiej, wspomagany przez dr Ewę Odoj i dr Magdalenę Kozak z Instytutu Filozofii. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 młodych ludzi, którzy z dużą kulturą i bardzo merytorycznie włączyli się w ożywioną dyskusję. 

Pierwsze z serii spotkań maturalnych, 15 grudnia, poprowadziła dr Ewa Odoj, która zaproponowała warsztat pt.: „Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem, czyli o filozofii czasów Oświecenia (w oparciu o tekst Immanuela Kanta „Co to jest Oświecenie?” oraz poezję Stanisława Staszica. Dr Odoj wspierała dr Magdalena Kozak.

Spotkania odbywają się na platformie Webex i są bezpłatne. Stali uczestnicy mogą otrzymać oficjalne poświadczenia uczestnictwa w działalności Akademickiego Koła Filozoficznego licealistów. Na listę uczestników wpisało się do tej pory około 100 uczniów (w tym także nauczyciele).

 

Felieton dr Prusia o krytycznym myśleniu

W magazynie „Filozofuj!” dr Jakub Pruś opublikował 26 felieton poświęcony krytycznemu myśleniu pt. „Argumenty, które straszą i argumenty, które nęcą” (https://filozofuj.eu/jakub-prus-km-26-argumenty-ktore-strasza-i-argumenty-ktore-neca/). Autor wychodzi od pytania, co łączy Blaise’a Pascala, Joannę Scheuring-Wielgus i odwoływanie się do korzyści lub grożenie stratami? Okazuje się, że są to argumenty z konsekwencji! Choć tak często używane w praktycznych kontekstach, okazują się równie, jeśli nie bardziej, skomplikowane niż inne rodzaje argumentów. Argumenty te, tak często używane w codziennych dyskusjach, wymagają dokładnego rozważenia wielu możliwości (aż pięć pytań krytycznych!). Przekłada się to na wiele sposobów ich podważania.

 

O uchodźcach i influencerach w Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipki SJ

Centrum Etyki Chrześcijańskiej na Wydziale Filozoficznym UIK, kierowane przez dr Magdalenę Kozak z Instytutu Filozofii UIK, zorganizowało w ostatnich miesiącach dwie dyskusje online z cyklu „Co Ciebie obchodzi?, Czyli etyka codzienna”. Pierwsza odbyła się 15 listopada 2023r. Na temat: „Uchodźcy - dalecy czy bliscy?” (https://www.youtube.com/live/UTDZh5F_TlU?si=GNceD6OuFA2M3wS_) dyskutowali: prof. Halina Grzymała-Moszczyńska (UJ, UIK, SWPS), dr hab. Jacek Jaśtal prof. PK, dr Katarzyna Liber (UJ) oraz red. Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”). Natomiast 5 grudnia, na temat: „Czy influencerzy uśmiercili autorytety?” (https://www.youtube.com/live/rC2TYT5HFrw?si=I73_iodhktMJYa_O) rozmawiali red. dr Anna Golus („Tygodnik Powszechny”), dr hab. Jarosław Kucharski (Instytut Filozofii UIK) oraz red. Maja Staśko („Krytyka Polityczna”). Obydwa spotkania prowadził dr Przemysław Bukowski SCJ z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.

 

Obrona doktoratu dr Sergey’a Trostyanskiy’ego

We wtorek, 12 grudnia 2023 r., odbyła się w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie przed Komisją ds. Stopni Naukowych obrona dysertacji doktorskiej z filozofii ks. dr. Sergey’a Trostyanskiy’ego. Podstawą obrony była rozprawa pt.: Time, Number, Order and the Flow of Becoming: Aristotle, Pseudo-Archytas and Iamblichus in Conversation. Promotorką była dr hab. Anna Zhyrkova prof. UIK, a promotorem pomocniczym - dr Marcin Podbielski. Obydwoje są pracownikami Katedry Historii Filozofii Instytutu Filozofii UIK. Komisji przewodniczył dr hab. Carl Humphries prof. uczelni, a jej członkami byli pracownicy Instytutu Filozofii UIK. Recenzje w przewodzie doktorskim przygotowali uznani badacze filozofii starożytnej, dr hab. Krzysztof Łapiński z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Artur Pacewicz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Serdecznie gratulujemy Pani Profesor doktora oraz wkładu w rozwój zagranicznej kadry naukowej!

Ks. dr Sergey Trostyanskiy jest prawosławnym księdzem i pracownikiem naukowym Sophia Institute of Byzantine and Eastern Orthodox studies w Nowym Jorku oraz Union Theological Seminary w Nowym Jorku (afiliowanym do Columbia University). W 2014r. uzyskał tytuł doktora teologii w Union Theological Seminary. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię i filozofię bizantyjską. 

 

Materiały dydaktyczne

Multimedialnie o różnych aspektach etyki i moralności

Grudzień 2023r. przyniósł kilka nowych multimedialnych materiałów przygotowanych w ramach projektu ,,Chrześcijański Kapitał Etyczny w pracy nauczyciela”, kierowanego przez dr hab. Piotra Duchlińskiego prof. UIK. Najpierw warto zwrócić uwagę na ośmiogodzinne szkolenie online: „Suicydologia dla nauczycieli, czyli szkoła wobec przeciwdziałania zachowaniom autodestrukcyjnym i samobójstwom wśród dzieci i młodzieży” (https://www.youtube.com/live/5MzIUOVwX1Q?si=HseqkdcSamtxQfC7 ). Odbyło się ono 2 grudnia, a prowadziła je dr Sylwia Przewoźnik w ramach interdyscyplinarnej współpracy Instytutów Filozofii i Psychologii. Szkolenie miało na celu uwrażliwienie nauczycieli na sygnały wysyłane przez dzieci i młodzież zagrożoną samobójstwem, a także ukazanie, na czym powinna polegać prewencja i profilaktyka zachowań suicydalnych.

W ramach tego projektu przygotowano i opublikowano kolejny podkast, webinar oraz filmik promocyjny. Do podkastu pt. „O nauczaniu etyki w szkole”, prof. Piotr Duchliński zaprosił prof. dr hab. Jacka Wojtysiaka z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (https://youtu.be/Z4TEa6qxKHU?si=63LCEmQ6GDjn07Ty ). Prof. Wojtysiak poprowadził także webinarium pt. „Współczesne wyzwania moralne” (https://youtu.be/Lsqt1l0vGcE?si=Y4hd9UN-tkCVhI4j ), w którym wyjaśnia termin „chrześcijański kapitał etyczny”. Najpierw zarysowuje kontekst, mianowicie, stan kultury moralnej Zachodu, a następnie omawia główne wyzwania, jakie dzisiaj stoją przed człowiekiem i przed kulturą. Porusza trzy problemy: migracji, spadku przyrostu naturalnego, spadku odporności. Według niego są to obecnie najistotniejsze sprawy. Natomiast w filmiku pt. „Etyka ulepszania człowieka: lepszy uczeń, lepszy nauczyciel?” (https://youtu.be/ZBl65Q7BYeY?si=cjrZ4977MbfZbXGB ), dr hab. Anna Bugajska prof. UIK wyjaśnia, czym jest ulepszanie człowieka, omawia rodzaje ulepszania: fizyczne, poznawcze, emocjonalne oraz, najbardziej kontrowersyjne, ulepszanie moralne.

Projekt „Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego” (umowa nr SONP/SN/548433/2022) jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Całość materiałów zebranych jest na playliście „Chrześcijański kapitał etyczny w pracy nauczyciela”. (https://youtube.com/playlist?list=PL2RdbxAZiEAndvQLzL5Q8R_FzEA8GvP8_&si=sGnPKXvdovUFLesT

 

„Logika codzienna” bardzo aktualna

W grudniu dr Jakub Pruś stworzył cieszący się ogromnym zainteresowaniem internautów filmik pt. „Dlaczego Szymon Hołownia jest dobrym mówcą?” (https://youtu.be/2IOK40NfXUM?si=Gh5KxW4ilctsYvzF). Zgodnie z prośbą obserwatorów swojego kanału „Logika codzienna”, dr Pruś poddał analizie retorycznej dwa wystąpienia Szymona Hołowni, obecnego marszałka Sejmu – orędzie marszałka oraz debatę wyborczą z października 2023. Okazuje się, że Hołownia bardzo skutecznie buduje swoją wiarygodność na bazie czterech cech. O nich właśnie opowiada niniejszy odcinek. Natomiast w odcinku 60 zatytułowanym: „Czy potrafisz dedukować jak Holmes?” (https://youtu.be/LaA1T1jJtjs?si=YWdBU1FM4QW0dHHM ), dr Pruś bierze na warsztat przykładową dedukcję z serialu „Sherlock” i sprawdza, czy to naprawdę dobrze wyciągnięty wniosek. Zastanawia się także, czy metoda Holmesa to w ogóle dedukcja?